Facebook Instagram

Toksyna botulinowa Botox® / Azzalure® – leczenie zmarszczek mimicznych

Zmarszczki mimiczne często pojawiają się już u osób w młodym wieku ponieważ powstają w wyniku żywej mimiki twarzy. Toksyna botulinowa to w medycynie estetycznej przełom pod względem rozwoju procedur niechirurgicznych. Używana jest przede wszystkim w kuracjach redukcji zmarszczek mimicznych górnych okolic twarzy – czoła, okolic brwi oraz zmarszczek wokół oczu tzw. „kurzych łapek”, ale także okolic ust, brody i szyi.

Toksyna botulinowa jest bardzo silnie działającą toksyną naturalną (jad kiełbasiany). W medycynie estetycznej używa się toksyny botulinowej produkowanej w warunkach laboratoryjnych. Preparat jest pakowany próżniowo i w ściśle określonych dawkach, dlatego jest w 100% bezpieczny dla Pacjenta.

- Jak Botox® / Azzalur® działa na zmarszczki mimiczne?
Preparat Botox podawany jest bezpośrednio do mięśnia (bardzo cienka igła pozwala ograniczyć poczucie dyskomfortu) w niewielkich i indywidualnie dobranych dla każdego Pacjenta ilościach. To pozwala wstrzykiwać go precyzyjnie w leczony obszar. Blokuje synapsy, czyli połączenia pomiędzy zakończeniami nerwów, a unerwianymi przez nie mięśniami. W efekcie mięsień się rozluźnia, a zmarszczki zostają wygładzone.

Na efekt trzeba poczekać, jego utrwalenie może trwać do 2 tygodni, w trakcie których praca mięśnia stopniowo ulega osłabieniu. Po upływie tego czasu należy przyjść na wizytę kontrolną, podczas której preparat zostanie w razie konieczności dostrzyknięty.

Dodatkowym efektem działania Botoxu jest „odpoczynek” mięśnia - toksyna działa przez około 3 - 4 miesiące; w tym czasie skóra nie wykonuje ruchów mimicznych. Natomiast efekt zrelaksowania/odpoczynku skóry przedłuża się do ok. 6 miesięcy.

Ważne

Zabieg z użyciem toksyny botulinowej można powtórzyć, jednak nie wcześniej niż po upływie 4 miesięcy. Toksyna podawana jest przy pomocy igły i z tej przyczyny w okolicy podania preparatu mogą pojawić się niewielkie zaczerwienienia, rzadziej zasinienia. Można je swobodnie zatuszować makijażem i znikają po kilku dniach.